چگونه تلگرام واتس اپ را شکست داد

چگونه

یست و چهار ماه پیش وقتی اپلیکیشن تلگرام روانه بازار شد، هیچ کس فکر نمی کرد روزی برسد که این اپلیکیشن رقیب جدی واتس اپ در حوزه اینترنت باشد.مدت زیادی از ساخت و معرفی تلگرام نگذشته که این شرکت به عنوان رقیب اصلی و جدید واتس اپ درآمده است. اپلیکیشن تلگرام که توسط شرکت VK.com ساخته شده ادعایی عجیب کرد که باعث نگرانی واتس اپ شد.

 

شرکت VK.com ادعا کرده است که به طور متوسط ۵۰ میلیون کاربر فعال از سراسر جهان از این برنامه استفاده می کنند که این کاربران روزانه بیش از یک میلیارد و دویست میلیون پیام ردوبدل می کنند. این شرکت در ادعای دیگر اعلام کرد که ما به طور متوسط در هفته یک میلیون کاربر را از سراسر جهان جذب می کنیم. این اعداد و ارقام ادعا شده از طرف شرکت تلگرام باعث شد مدیران واتس اپ به فکر تغییراتی در ساختار این ابزار ارتباطی باشند.

 

روند رو به رشد تلگرام

 

عملکرد تلگرام مانند واتس اپ است و فقط در برخی موارد با پیام رسان لحظه ای فیسبوک تفاوت هایی دارد. یکی از مدیران اجرایی اپلیکیشن تلگرام به نام Pavel Durov طی مصاحبه اختصاصی که با تک کرانچ داشت، گفت روزانه به علاقه مندان و کاربران تلگرام افزوده می شود و ما امیدواریم بتوانیم در مدتی کوتاه این سرویس را در سراسر جهان پخش کنیم. Pavel Durov به این نکته اشاره کرد که اکثر کاربران ما از کشورهای اروپایی، امریکای جنوبی، بخش های وسیعی از آسیا و تعدادی نیز در امریکا و انگلستان هستند و در آینده شاهد همه گیر شدن این نرم افزار خواهید بود.

 

وی در ادامه افزود: تگلرام به خاطر دارا بودن پلتفرم های امن و رمزنگاری شده اش توانست اعتماد بسیاری از کاربران را در عدم سرقت اطلاعات، اشتراک گذاری اکثر فایل ها، و امکان ارتباط وب و موبایل و همچنین ابزارها و پلتفرم های متفاوت جلب کند که این یک موفقیت بزرگی برای ما است. درضمن ما در طول این مدت نسخه به روزتری برای تبلت ها، دسکتاپ ها و وب طراحی کردیم و درصدد این هستیم که بتوانیم با واتساپ رقابت کنیم که تا به امروز عملکرد این نرم افزار مورد تایید و خرسندی مدیران این شرکت بوده است.

 

وی افزود به زودی تلگرام جای ایمیل را خواهدگرفت. تلگرام به خاطر سرعت بالایی که در انتقال اطلاعات بین کاربران دارد، به زودی جایگزین ایمیل می شود و از این طریق افراد بیشتری را نسبت به استفاده از این ابزار، جذب سیستم کاربرپسند خود می کنیم.

 

آقای Pavel Durov گفت واتس اپ وارد چالش جدیدی خواهدشد و به احتمال قوی شرکت واتس اپ درصدد خواهدبود که نسخه ای شبیه به نسخه web.telegram.org ما را طراحی کند و برای انجام این کار به دنبال به خدمت گرفتن برخی از کارشناسان ما می رود البته ما تدابیر لازم را در این زمینه اندیشیده ایم.

 

قویتر از رقیبان

 

او اعلام کرد که تیم تلگرام بسیار قویتر از تیم واتس اپ و فیسبوک است و در طول دو هفته این تیم توانسته این اپلیکیشن را با پلتفرمی متفاوت طراحی کند. رد صورتی که برای واتس اپ و فیس بوک زمان بسیار بیشتری لازم بوده. یکی از برتری های این اپلیکیشن نسبت به رقبایش این بوده که در اکتبر امسال توانست نام کاربری را جایگزین شماره تلفن کند. این قابلیت باعث می شود کاربران بدون دانستن شماره تلفن و براساس فقط نام کاربری بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 

قابلیت دیگر این ابزار ارتباطی داشتن قابلیت hold to view می باشد که فقط در اپلیکیشن اسنپ چت وجود دارد. لازم هست بدانید از زمانی که واتس اپ توسط فیس بوک خریداری شد و با توجه به عدم اعتماد بسیاری از کاربران به فیس بوک، نلگرام مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفت. این امر باعث شده است که واتس اپ تلاش زیادی برای بهبود کیفیت سرویس و امنیت انجام دهد.

 

تفاوت های اساسی

 

واتس اپ یک برنامه اختصاصی است و هیچ توسعه دهنده ای نمی تواند آن را دستکاری کند. در نقطه مقابل تلگرام یک برنامه متن باز است و بهترین گزینه برای توسعه دهنده ها به شمار می رود. در حوزه امنیت، تلگرام رمزنگاری بسیار کارآمدی دارد، در حالی که رمزنگاری در واتس اپ بسیار ابتدایی است و امنیت کمی را برای کاربر فراهم می کند.

 

نکته دیگری که برای کاربران بسیار اهمیت دارد حجم و نوع فایل های در حال تبادل آنها است. تلگرام به شما اجازه می دهد که هر فایلی را تا حجم یک گیگا بایت برای دوستان خود ارسال کنید. در حالی که این قابلیت در واتس اپ تنها ۲۴ مگابایت بوده و فقط شامل عکس، فیلم و فایل های صوتی می شود.

 

نکته دیگری که برای کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است تعداد کاربر همزمان در گروه است. این قابلیت باعث شده که تلگرام با امکان ۲۰۰ کاربر همزمان از رقبای خود پیشی بگیرد.

 

نکته دیگری که باعث شده است تا کاربران زیادی جذب تلگرام شوند این است که این پیام رسان لحظه ای سیستم های موبایل قدیمی و کامپیوترها را پوشش می دهد. در حالی که رقیب آن فقط امکان نصب بر روی گوشی های هوشمند را دارد و این امر باعث شده تا واتس اپ کاربران زیادی را از دست بدهد و در آخر با توجه به اینکه تلگرام پیام های کاربران را پس از رسیدن به مقصد حذف می کند، باعث شده بسیاری از کاربران با خیال راحت تری به تبادل نظر با یکدیگر بپردازند. این در حالی است که واتس اپ تا مدت ها اطلاعات کاربران را برای مقاصد اقتصادی فیسبوک بر روی سرور خود نگاه می دارد.

هفته نامه صدا - امید مقامی

دیدگاه ها (0)

دیدگاه خود را بیان کنید